Nem is olyan régen már írtam róla, hogy a WebAssembly megjelent a szabványos és elérhető szolgáltatások között. Akkor Scot Hanselmann blogcikke volt az apropó, amit ma egy igen örvendetes hír követett a .NET Web Development and Tools Blog oldalán:

A new experiment: Browser-based web apps with .NET and Blazor

A Blazor egy szójátékként Browser + Razor = Blazor jött létre, és a bejegyzés alapján a következőket ígéri:

Today I’m excited to announce a new experimental project from the ASP.NET team called Blazor. Blazor is an experimental web UI framework based on C#, Razor, and HTML that runs in the browser via WebAssembly. Blazor promises to greatly simplify the task of building fast and beautiful single-page applications that run in any browser. It does this by enabling developers to write .NET-based web apps that run client-side in web browsers using open web standards.

A Blazornak minden szolgáltatást biztosít, amit a modern webes keretrendszerek ismernek (ezt a tisztább kép érdekében inkább angolul ):

  • A component model for building composable UI
  • Routing
  • Layouts
  • Forms and validation
  • Dependency injection
  • JavaScript interop
  • Live reloading in the browser during development
  • Server-side rendering
  • Full .NET debugging both in browsers and in the IDE
  • Rich IntelliSense and tooling
  • Ability to run on older (non-WebAssembly) browsers via asm.js
  • Publishing and app size trimming

Miképp lehet az egészet megismerni, merre induljunk?

Minden öröm mellett azért érdemes arra is figyelni, hogy ez egy nyílt forráskódú megoldás, ami .NET Core és Node.JS-t igényel. E mellett fontos, hogy ez egy “very early” megjelenés, és csak teszteléshez, megismeréshez ajánlott a használata.

Hosszas küzdelem után a Bootstrap 4 végleges kiadása. Ez a szokott helyről tölthető le. Ami inkább izgatott, hogy a gyári változatot miképp lehet testreszabni (ahogy az elődöket is lehetett). Ennek kapcsán az alábbiakat szedtem össze:

Régóta használjuk a Microsoft Azure szolgáltatásait és alapjaiban elégedettek vagyunk vele. Napokban az egyik virtuális gép kapcsán felmerült az igény, hogy ugyan úgy mint a normál asztali gépek esetén az itt lévő gépre is az MSID-vel legyen elérhető a bejelentkezés. A dolog elsőre nem sikerült, mert hiába vettük fel a szokott módon a gépre az MSID-vel jelölt fiókot, az Azure felé az RDP alapú bejelentkezés rendre eldobott hibára. Miért nem ment? Mit lehetne csinálni? Egyszerű a válasz. More »

Az a feladat került elő, hogy az IIS szerverrel Windows 2012 R2 alatt ki kell váltani az Apache szerveren lévő szolgáltatásokat. A tesztelés során első lépésben előkerült a Web Platform Installer (ugyebár ezen keresztül lehet könnyen komponenseket, kiegészítőket telepíteni az IIS-re is), és már válogattuk is össze a szükséges komponenseket.

A telepítés után érdekes meglepetés fogadott minket, minden php oldal Server Error 500-ra ment. A logokban igazából lényegi infó nem volt azon kívül, hogy még a FastCGI csatolóval van a gond – azaz a PHP értelmezőig el sem jut a dolog.

A megoldás hosszas keresgélés és nyüglődés után az lett, hogy a Web Platform Installer nem ellenőrzi a futtatási prerequisitumokat, és a PHP-val nem telepíti együtt a futtatáshoz szükséges könyvtárakat. Ezt követően már nem okozott nagy gondot a hiba elhárítása, hisz csak le kellett tölteni, és telepíteni a hiányzó dolgokat:

Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2012 Update 4 
arra azért vigyázni kell, hogy itt milyen verziót teszünk fel (x86, vagy x64), ez a telepített rendszertől és nem az op.rsz-től függ!